13th Round Palagruža Cannonball 2020

International Sailing Regatta
4.4. – 11.4.2020

Round Palagruža Cannonball

International Sailing Regatta, invented and organized from sailors for sailors!

New route: Biograd – Hvar – Korčula – Mljet – Palagruža – Biševo – Dugi Otok – Pašman – Biograd
About 380 Nautical Miles non stop "Matchrace"
Professional Satellite Tracking
Sportive and fair sailing in one design classes
Yearly event beginning of April
Since 2008

Partners 2020:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
TracTrac

RPC 2020 registrants

Bavaria 41S one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
1
Blackstar
Wolfgang Kraft (AASC) - Alexander Aigner (ÖSV) / SteinScherePapier
Peter Wagner (ÖSV), Peter Wöhrer (ÖSV), Ivan Taborsky (AASC), Tharuka Pathirana, Gerold Schmierer (SCT), Robert Kleinhans
2
Heroes
Gaëtan d´Harambure (NSA) - Ernst Glanz (NSA) / sail4fun
3
Lady Stardust
Klaus Zeyda (NSA) - Hans-Arthur Bradaczek (NSA)
Bernhard Krbecek (NSA), Klaus Tomaschitz (NSA), Kai Graffunder (NSA), Wolfgang Kiss (NSA), Thomas Brus (NSA), Herbert Kotschnig (NSA)
4
Lazarus
Herbert Mayerböck (NSA) - Friedrich Strasser (NSA) / Sailing4Fun II
Dominik Kölbl, Dietmar Macsek, Armin Obermayr, Josef Resch (NSA), Bruno Schlintner
5
China Girl
Andreas Pomianek (YCW) - Andreas Hirczy (NCA) / Palagruza Rodeo Club
Peter Brückner (NCA), Philipp Knoch (NCA), Eva Randa (YCW), Roland Simmel, Clemens Schekulin (ÖSYC), Max Brückner (NCA)
6
Let´s dance
Hugo Seewald (CYC)
7
Major Tom
Hubert Pimingstorfer (YCA-Segelsport) - Franz Fasching (IG Segeln) / Team Lissa1866
Petra Klampfl, Robert Gatter (IG Segeln), Johanna Hofmann, Thomas Warwaris (YCA-Segelsport), Gisela Hermann
8
Rebel Rebel
Tamás Kovács (Tutuola/RKsailing)
9
Starman
Michael Böhm (SYCS)
Horst Lechner (SYCS), Stefan Ressi, Bernhard Gollas (CYS), Konstantin Kern
10
Ziggy Stardust
Ivo Svoboda (MuMu Team) - Jan John (MuMu Team) / MuMu Team
Jeroným Hašek (MuMu Team), Petr Krejčík (MuMu Team), Jaroslav Plánský (MuMu Team), Zdeněk Svoboda (MuMu Team), Štefan Klučka (MuMu Team), Jiří Feichtinger (MuMu Team)
11
Albatros
Martin Röttinger (sail4one) - Viktor Nawrata (sail4one)
Sonja Nawrata (sail4one), Birgit Freese (sail4one), Michael Klußmann (SVAOe), Nicklaus Werner Mast (sail4one), Christoph Bugram (sail4one)
12
Viviane II
Christian Fuczik (sail4one) - Ute Wagner (SCTWV)
13
Alinghi
Hannes Mio (ORCA) - Uwe Zimmermann (ORCA)
Andreas Haberzettl, Nikolai Sefzik (BYC), Nikolai Sefzik (BYC), Sönke Sothmann, Frank Hille, Bernd Wittstock
14
Artemis
Karl Weitzbauer (sail4one) - Christian Pronay (sail4one)
Anton Skalnik (sail4one), Christoph Scholz (sail4one), Moritz Mayer (sail4one), Ali M. Abdullah (sail4one), Thomas Szelesi (sail4one), Christian Pfann (sail4one)
15
Avalon
Thomas Murlasits (IGS) - Christian Jenner (IGS)
Daniel Ziehmayer (IGS), Roland Reither (IGS), Martin Pitzl (IGS), Johannes Singer (IGS)
16
Neo Star III
Peter Stefaner (NSA) - Michael Thomann (Forelle Steyr) / perfectliving / Drogerie Pfeiffer
Martin Maier (SVR), Franz Totter, Paul Klima, Harald Okorn (SYCS)
17
Ciao
Jörg Christian Seit (ÖSV) - Astrid Zauner (ÖSV)
19
Kraljevna
Ronnie Zeiller (NSA) - Robert Kalasek (NSA) / Alles Yacht
Andreas Hocevar (NSA), Elmar Strallhofer (NSA), Günter Pachschwöll (NSA), Paul Hullenaar (NSA), Klaus Selmeister
20
Easy Eleven
Bernd Nawrata (sail4one) - Alexey Bondarenko (sail4one) / sail4one 2-Hand / Pflege-Daheim Gmbh
21
Victorija
Claus Chabina (KYC) - Gerald Gaugusch (KYC) / Plan B / Weingut Alphart
Karl Alphart (KYC), Manuel Svejnoha (KYC), Hubert Scheibelmasser (KYC), Michael Bendekovics (KYC), Michael Schwabl (KYC)

Bavaria 45 one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
30
Lydija
Georg Kleiber (NSA) - Noch Unbekannt (NSA) / sail attack
Valentin Kleiber (NSA), Max Faber (NSA)
31
Aiolos
Ralph Janik (IG-Segeln) - Michael Kronberger
Ulrich Flatnitzer, Ulrich Flatnitzer, Christopher Ohmayer, Karl Nessmann, Guenther Reichel, Martin Steinbatz
32
Black Perl
Fritz Binder-Krieglstein (YCA) - Klaus Pachler / faventibus ventis
Max Franze, Magdalena Franze, Michael Luidold
33
JU
Gerhard Friedrich (HCCO) - Siegfried Vössner (HPS TU Graz) / TU Graz
Wilhem Bacher, Raoul Friedrich, Moritz Gräfe, Clemens Gutschi (HPS TU Graz), Daniela Gutschi, Franz Wotawa
34
Julia III
Roland Dutzler (SVW-YS) - Stefan Scheuringer (IG-Segeln) / Offshore Chaoten
Michael Oberweger (SVW-YS), Werner Daurer, Eric Daurer, Roman Spietschka, Werner Kneß, Thomas Kampl
35
Luna Mare
Christian Knoll (ORCA)
36
Syntyche
Gerhard Bobr (UYCNf) - Marek Bis (BYC)
Wolfgang Schulze, Karl Plachwitz, Dieter Bobr, Jörg Anders, Mathias Reusch
37
Wolke 7
Michael Kern (NCA) - Bernhard Karrer
Dieter Kislinger, Karl Wohak, Max Kislinger
Clubwertung