international sailing regatta
11. Round Palagruža Cannonball 7.4. – 14.4.2018
Partners 2018:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
TracTrac

RPC 2018 – Participants

 
Clubwertung

Bavaria 42match one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
50
Auckland
Franz Fasching (IG Segeln) / Team Lissa
Petra Klampfl, Oliver Weinert, Johanna Hofmann, Johanna Hofmann, Josef Reichsöllner (NSA), Thomas Warwaris (IGS)
52
Cape Horn
Günter Hösele (SYCS) - Piet Van der Kallen (SYCS) / Schilcherlandskipper
54
Cowes
Gerald Gaugusch (KYC) - Claus Chabina (KYC)
Matthias Göpfert (KYC), Michael Schwager (KYC)
59
Les Sables
Gerhard Bobr (UYCNf)
60
New York
Jörg Christian Seit (ÖSV) - Ludwig Distel (IG-SR)
61
Saint Martin
Klaus Zeyda (NSA) - Hans-Arthur Bradaczek (NSA)
Wolfgang Kiss, Herbert Kotschnig (NSA), Klaus Tomaschitz, Bernhard Krbecek
66
Sydney
Thomas Murlasits (ÖSV) - Stefan Eigl (IGS) / Murlasits
Roland Reither (IGS), Daniel Ziehmayer (IGS), Martin Pitzl (IGS), Johannes Singer
67
Trieste
Wolfgang Kraft (ÖSV)
1 Heinrich Traindt
10

Bavaria 41S one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
1
Blackstar
Maximilian Brückner (NCA)
2
Heroes
Christian Fuczik (S4o) - Ute Wagner (SCTWV) / Team Lost Boys / Drogentest Wien
Matthias Rohm, Benjamin Huber, Marco Bolterauer, Lukas Rittler
3
Lady Stardust
Gerd Lormann (SYCS) - Bernhard Jogl (Sycs) / twentysix
Markus Bekerle, Werner Maurer-Ertl, Martin Dirnböck, Thomas Weiss, Marko Jöbstl
4
Lazarus
Christian Janach (NCA)
5
China Girl
Christian Knoll (ORCA)
6
Let´s dance
Ernst Glanz (NSA) - Gaëtan d´Harambure (NSA)
Günter Farasin (NSA)
7
Major Tom
Georg Kleiber (NSA) - Carmen Gerdenitsch (NSA) / sail attack
8
Rebel Rebel
Alexey Bondarenko (Oreshka club)
9
Starman
Hugo Seewald (CYC)
11
Albatros
Ronnie Zeiller (NSA) - Robert Kalasek (NSA) / Alles Yacht
Andreas Hocevar (NSA), Günter Pachschwöll (NSA), Elmar Strallhofer (NSA)
12
Viviane II
Bernd Nawrata (S4o) - Birgit Freese (S4o) / sail4one II - 2H / Pflege-daheim
13
Alinghi
Peter Stefaner (NSA) - Michael Thomann (Forelle Steyr) / perfect-living
14
Artemis
Hannes Mio (ORCA) - Uwe Zimmermann (ORCA) / Team Infineon
Bernd Wittstock, Andreas Haberzettl, Dirk Geiger
15
Avalon
Harald Offner (ASC)
16
Neo Star III
Christian Pfann (S4o)
17
Ciao
Josef Resch (sailing4fun) - Johannes Glanz (NSA) / SAILFORCE ONE / itcompany
Herbert Mayerböck (sailing4fun), Gerhard Huber (sailing4fun), Armin Obermayr (sailing4fun), Andreas Krauß (sailing4fun), Gabriel Zirm (sailing4fun)
18
Vamos II
Alexander Wipplinger (S4o) - Dimitrios Tsulufis (S4o) / sail4one III
19
Kraljevna
Klaus Hreniuk (UYCWÖ) - Thomas Brus
Josef Hackl, Franz Kopr, Eduard Jerney, Dirk Seifert
20
Easy Eleven
Miša Strobl (NCA) - Gerhard Tüchler (NCA) / Reef Raff Racing
Andrea Adler-König (NCA), Robert Holzer (NCA), Mario Reiterer (ÖSV), Mark Ressel (NCA), Nikolas Strobl (NCA), Hans-Peter Nauschnegg (NCA)
21
Viktoria
Martin Röttinger (S4o) - Anton Skalnik (S4o)
Sonja Nawrata (S4o), Viktor Nawrata (S4o), Karl Weitzbauer (S4o), Christoph Bugram (S4o), Nicklaus Werner Mast (S4o)
21



Waiting List

Class Date Skipper / Team / Sponsor / Club
B41s 2.11.2017 Hannes Mio (ORCA)
B41s 3.11.2017 Alexey Bondarenko / Oreshka Sailing Team (OST)

 

Terms of Registering:
At registration an option on a yacht will be given which is limited to two weeks.
The options on the yachts will be given according to incoming registrations.

Within the two weeks it will be necessary to:

  • sign and send back the charter contract
  • pay a deposit of the charter fee to Pitter Yachting
  • pay a deposit of the organizing costs of € 100,- to the organizing club sail attack: IBAN AT531400003010944006 BIC BAWAATWW

Otherwise registration is not valid and the option expires.

Registering: Registering Form RPC 2018
FYI: Notice of Race RPC 2018