international sailing regatta
3. Round Palagruža Cannonball 2010
Partners 2010:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
Segelwelt

Results 2010

 

Bavaria 42 match one design class

ranking yacht skipper / team, sponsor / club time
1 62 Saint Tropez Martin Hartl – Peter Steinkogler / www.sailingteamaustria.com 54:05:59
Kurt Widhalm, Markus Hofstätter, Harald Hölzl, Andreas Großschädl, Gernot Antosch, Johannes Prack
2 67 Trieste Christian Bayer - Robert Muhr / Aquila Sailingteam / YCB 54:48:29
Miguel Rudnik, Peter Klenner, Werner Tremmel, Christof Jäger, Erwin Rumpf, Robert Blecha
3 57 Hobart Sylvia Vogl - Stephan Schurich / www.lavie.at / SVWYS 54:51:21
Jürgen Brandstötter, Philipp Zingerle, Christoph Zingerle, Bernhard Hofstätter, Lukas Mähr, Ondrej Vranka
4 53 Cape Town Raimund Reissner - Zrin Ziborski / IG-Segeln 55:39:59
Gerhard Rapf, Thomas Murlasits, Wolfgang Singer, Johannes Singer, Martin Pitzl
5 68 La Rochelle Ronnie Zeiller – Robert Kalasek / Alles Yacht / IG-Segeln 56:18:40
Alex Kagl, Andreas Hocevar, Elmar Strallhofer, Josef Schmidt, Georg Kleiber, Klaus Selmeister
6 51 Cape Code Ernst Glanz – Andreas Heß / sailing4fun.at 56:53:00
Glanz Stephan, de la Poeze d`Harambure Geatan, Farasin Günter, Grill Lukas, Glanz Johannes, Niemecek Claudia
7 54 Cowes Miša Strobl – Gerhard Tüchler / ReefRaffRacing / NCA 60:25:30
Alexander Harrich, Daniel Kollreider, Josef Frühwirt, Nikolas Strobl, Paul Kandl, Ralph Hofmann
8 52 Cape Horn Jan Smitterberg - Rudolf Wallner / Smitterberg Communications 65:44:10
Kurt Rieck, Michael Haberl, Hubert Haidn, Josef Bernd Lamprecht
9 50 Auckland Richard Otto - Christian Schifter / YCO 68:54:06
Bepo Beyer, Gerhard Böhm, Sepp Rauchbauer, Jörg-Christian Seit, Gerald Sommer, Andreas Zinser
10 55 Fastnet Bernhard Bader - Helmut Ringhofer / www.site-bau.at / ÖSV 70:22:50
Hans Krupa, Georg Weinwurm, Gerald Schindler
11 66 Sydney Alfred Hopfgartner - Christian Friedrich / Sailing Motion / IG-Segeln 70:22:57
David Kappeter, Keith Steed, Arthur Spurling, Daniel Spurling
12 58 Las Palmas Brandstätter Ferdinand - Hubert Pimingstorfer / "Lissa1866" / YCBS 70:58:22
Thomas Altmann, Franz Fasching, Petra Klampfl, Jürgen Weidlinger
13
DNF
56 Antigua Roland Graf - Dietmar Engel / "Die feschesten Wachauer" / Weingut der Stadt Krems / IG-Segeln / Vis
16:30
Markus Bamberger, Jörg Handhofer, Colin Frings,
Manfred Maier, Ulf Elser
14
DNF
61 Saint Martin Roland Dutzler - Michael Dutzler / Die Offshore Chaoten SVW-YS Vis
17:01
Stefan Scheuringer, Hermann Starlinger, Norbert Exner, Werner Kneß
15
DNF
65 Southampton Stefan Schindler - Stefan Jessenig / KYCK Vis
18:12:10
Alexander Meindl, Bernd Wittstock, Hannes Mio,
Peter Pöltner
16
DNF
64 Solent Jürgen Preusser - Willi Dibl / IG-Segeln Mulo
12:56:20
Michi Girth, Dominic Marsano, Christoph Marsano,
Michael Lachsteiner, Andi Handl
17
DNF
63 San Diego Martin Aschauer - Andreas Jakel / "Sail Fast Live Slow" / VÖYWS Mulo
13:16:00
Gabi Gornik, Susi Blankenhagen, Georg Zinsler, Philipp Glanz, Robert Rupek
18
DNF
60 New York Michael Wiebecke - Josef Burgschwaiger OSC – Grödig / SSC Mulo
13:56:00
Siegfrid Prommegger, Patrik Spindelberger, Gerhard Schernthaner, Alexander Taubenschuss, David Höllinger
19
DNF
59 Les Sables Christian Pfann - Gerald Maitner / OCEAN7 / IG-Segeln Mulo
14:38:50
Martina Pfann, Bernd Nawrata, Werner Staniek, Roland Schmerold, Christian Anders, Georg Fleischhacker

Dufour 44 performance one design class

ranking yacht skipper / team, sponsor / club time
1 5 Malta Armin W Rainer - Jens Harms / "The Inglourious Basterds" / IG-Segeln 54:32:30
Peter Artenberg, Andreas Kirchner, Stephan Siemens, Hannes Winkler
2 9 Ibiza Paul Pecha - Michael Moritzer / YCBb 60:37:09
Markus Gaugeler, Barbara Wonisch, Michael Themayer,
Stanislaw Purolnik
3 7 Sardinia Reinhard Laufer - Andreas Teschl / regattateam.at / ÖSV 65:32:20
Tilse Marek, Moser Walter, Habeler Willibald, Krafczinski Torsten, Kotschnig Herbert, Moser Phillpp, Petillon Andreas, Peter Ringhofer
4 2 Elba Franz Moitz - Walter Kresse-Peyer /
Offshore Racing Team Cafe Generals / IG-Segeln
68:58:14
Franz Greiner, Eduard Friedrich, Rene Matevzic, Harald Zunegg
5 8 Minorca Gerhard Fischer - Arno Goidinger / "die kielschweine" / YC-Delfin 71:09:30
Thomas Perktold, Gerhard Lieb, Hans Goidinger, Manfred Sillaber, Michael Kirchler, Udo Durstberger
6 4 Sicily Peter Huss – Dagmar Hiesleitner / IG-Segeln 71:21:30
Regine Fischer, Wolfgang Vollmann, Edmund Kosel
7 6 Corsica Horst Bernhardt - Karl Franck / ASS-Segeln / Mercure / DSV 72:05:54
Löffler Hans, Löffler Stefan, Höß Stephan, Torsten Kiener, Maier Claus, Bernd Lankau
8
DNF
1 Santorini Hubert Mayer - Gregor Winkler / Helvetia / SSCS Palagruza
21:27:20
Auinger Markus, Günter Feichtinger, Christian Höfler,
Herwig Ranger, Roland Sasshofer
9
DNF
3 Mallorca Werner Luschnig - Preitnegger Manfred / "Lynx" / ÖSV Mulo
13:50:20
Schett Albert, Unterweger Christine, Wirth Harald, Hinterberger Rudolf, Färbinger Roman

Class40

ranking yacht skipper / team, sponsor / club time
1 BOXX Ocean Racing Aljaz JADEK - Pierre AESCHLIMANN /
www.boxx-ocean-racing.com / Olympic Izola
45:02:45
Andraz Mihelin, Kristian Hanjzek, Tomaz Copi, Sreco Jadek
2 Celox40 Gottfried Pössl - Andreas Hanakamp / Celox Racing Team 45:39:59
Nina Gründler, Gebhard Wallinger, Martin Maier, Andreas Putz