international sailing regatta
11. Round Palagruža Cannonball 7.4. – 14.4.2018
Partners 2018:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
TracTrac

Registrations for RPC 2015

 
Clubwertung

Bavaria 42match one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
50
Auckland
Raimund Reissner (IGS) - Wolfgang Singer (ÖSV)
Thomas Murlasits (ÖSV), Stefan Eigl (IGS), Martin Pitzl (IGS), Roland Reither (IGS), Thomas Warwaris (IGS)
51
Cape Cod
Christian Fuczik (S4o) - Ute Wagner (SCTWV) / Lost Boys / Drogentest Wien
Matthias Rohm, Marco Bolterauer, Benjamin Huber, Raimund Machatschek, Lukas Rittler, Gregg Stevens (NSA)
53
Cape Town
Klaus Zeyda (NSA) - Konstantin Zeyda (NSA) / regattateam.at
Willibald Habeler (YSW), Wolfgang Kiss, Josef Reichsöllner (NSA), Michael Pata
54
Cowes
Franz Fasching (IG Segeln) - David Kappeter (IGS/IGR) / Lissa1866
Petra Klampfl, Robert Gatter (YCA), Matthias Roland, Oliver Weinert, Thomas Schmidbauer
58
Las Palmas
Peter Stefaner (NSA) - Michael Thomann (Forelle Steyr) / perfect living
Martin Maier (SVR), Martin Schmidt (WSCW), Michael Mayrhofer (NSA), Helmut Schmidt (WSCW), Helmut Winkelströter (IG-Segeln), Robert Kreuzer (SCT)
59
Les Sables
Michael Kern (NCA) - Dieter Kislinger
Karl Wohak, Heinrich Drochter, Bernhard Karrer, Peter Brabec
60
New York
Wolfgang Kraft (ÖSV) - Johannes Heckl (ÖSV) / just4fun
Peter Wöhrer, Alexander Aigner (ÖSV)
61
Saint Martin
Wolfgang Lux (ÖSV) - Gerhard Reseterics (YCS) / Die Z'sammgwürfelten
Fritz Binder-Krieglstein, Ingrid Heiter-Reiffenstuhl (STYC), Herbert Wallner (SSC), Frank Fürntrath, Peter Wagner (ÖSV)
62
Saint Tropez
Jörg Christian Seit (ÖSV) - Ludwig Distel (IG-SR)
Andreas Heß (IG-Segeln), Manfred Ipsmiller, Klaus Ohnesorg, Jerko Prlić
64
Solent
Günter Hösele (SYCS) - Piet Van der Kallen (SYCS) / SYCS
Fritjung Steffan (SYCS), Georg Poppmeier (SYCS), Erwin Prietl (SYCS), Thomas Schwarzgruber (SYCS)
66
Sydney
Hugo Seewald (CYC) - Christian Muschick / Der Schowmaster / Der Schowmaster
Marc Schwärz, Markus Schenkeli (NCA), Matthias Rieckh, Michael Hesse, Ralf Gamillscheg

Bavaria 40cs one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
20
Cuba Libre
Mike Burgstaller (AGS) - Florian Leitner (SCE) / Bootsshop-Team-Salzkammergut / Bootsshop.at
Jürgen Brunner (SCA), Martin Bürger (SCA), Michael Steinkogler (AGS), Jörg Deimling (SCA), Robert Treml, Andreas Grübl
22
Hurricane
Helmut Schmallegger (CYC / SYCS) - Viertl Christian (CYC) / LosWaldschachos.at
Gspandl  Bernhard (CYC), Gruber  Ernst (CYC / SYCS), Entschitz Heinz (CYC), Diebald Stefan (CYC), Nickl  Gerd (CYC), Wolkinger David (CYC)
23
Casablanca
Bernhard Wondratsch (SCFS Stuttgart) - Hannes Pfeifle (SCFS Stuttgart) / Team FHE3/ Segelclub Florian Stuttgart / www.fhe3.com
Jonas Pfeifle (SCFS Stuttgart), Dimitrij Hilt (SCFS Stuttgart), Eduard Ewert (SCFS Stuttgart), Friedrich Weber (SCFS Stuttgart), Markus Grob (SCFS Stuttgart)
24
Manhatten
Mario  Lohr (YCTM) - Helga Rannicher (YCTM) / Vamos Sailing Team
Gerald Pleesz (YCTM), Susanne Pleesz (YCTM)
25
Zombie
Roland Dutzler (SVW-YS) - Stefan Scheuringer / Austrian Offshore Chaoten
Florian Dutzler (SVW-YS), Philipp Clement, Jürgen Sternrat (KYCO), Alexander Lembeck
26
B-52
Lukas Ortner (NCA) - Klaus Ortner (NCA) / Grey Panthers powered by b/o Racing
Rudolf Pongratz (NCA), Heribert Resch (NCA), Michael Bartl, Andreas Bäumel (NCA), Stefan Buchleitner (NCA), Felix Meixner (NCA)
27
Black Magic
Karl-Heinz Böhm (SCHo Segelclub Hochheim am Main) - Volker Strehlow (SCHo) / Team Albatros Yachting
Tobias Raaf (SKWB), Oliver Schäge-Unger, Volker Reimann, Peter Lill-Hendriks, Werner Schmidt
28
Morning Glory
Josef Strablegg (ÖSYC Südsteiermark) - Andreas Pflegpeter (Steirische Seebären) / AUDI Sailingteam / Multi - CULTIES
Michael Strele (Steirische Seebären), Dieter Schierer (Steirische Seebären), Hans-Joachim Werner (Steirische Seebären), Emanuel Gollob (ÖSYC Südsteiermark), Matthias Sauer (ÖSYC Südsteiermark), Klemens Mack (ÖSYC Südsteiermark)
29
Screwdriver
Josef Burgschwaiger (Segelklub Tauern) / Crew Tauern
Gerhard Schernthaner
30
Allegro
Maximilian Brückner (NCA) - Eva Randa (YCW) / Palagruza Rodeo Club
Elisabeth Henhapl, Alexander Walluch (ÖSYC), Andreas Pomianek (YCW), Emanuel Hacker (NCA), Philipp Knoch (NCA)
31
Capivari
Ronnie Zeiller (NSA) - Robert Kalasek (NSA) / Alles Yacht
Doris Steinlechner (NSA), Josef Schmidt (NSA), Andreas Hocevar (NSA), Jürgen Preusser (NSA), Günter Pachschwöll (NSA), Amélie Chapalain (NSA)
32
Chiara
Bernd Nawrata (S4o) - Christian Pronay (S4o) / sail4one-racing II / Pflege-daheim
Christoph Bugram (S4o), Christophe Lefevre (S4o), Martin Röttinger (S4o), Christoph Scholz (S4o), Toni Skalnik (S4o), Gerhard Wörndl (S4o)
33
Jasmin
Ernst Glanz (NSA) - Stephan Glanz (NSA) / sailing4fun
Claudia Niemeczek (NSA), Johannes Glanz (NSA), Günter Farasin (NSA), Raymond Buser, Gaëtan d´Harambure (NSA)
34
Malemok III
Bernhard Bader (ÖSV) - Helmut Ringhofer (ÖSV) / www.site-bau.at / www.site-bau.at
Johann Krupa (ÖSV), Dietmar Elmecker, Jure Krsanac (yc croatia), Herbert Rauherz, Peter Ringhofer
35
Vamos
David Höllinger (SCA) - Philipp Stampfl (IG-Segeln) / GODSPEED/ The next Generation / The next Generation
Wolfgang Stumberger (S4o), Johannes Hamminger (SCA, YCA), Bernhard Marchsteiner (YCA), Christian Prinz, Patrick Haebig, Andreas Wallentich (YCA)
36
Viviane
Gerald Gaugusch (KYC) - Hubert Scheibelmasser (KYC) / SUNDOWNERS
Claus Chabina (KYC), Gerhard Rosner (KYC), Gerold Pfeifer (KYC), Matthias Göpfert (KYC), Michael Bendekovics (KYC)
37
Easy Eleven
Christian Pfann (S4o) - Berndt Schweiger (S4o) / sail4one-racing I / MELLER-Textildruck
Peter Steinkogler (S4o), Martina Pfann (S4o), Günter Korn (S4o), Roland Schweiger (S4o), Alex M. Müller (S4o)
38
Juditha
Martin Hartl (OSC-Grödig) - Harald Wolf (OSC-Grödig) / 2hard