international sailing regatta
11. Round Palagruža Cannonball 7.4. – 14.4.2018
Partners 2018:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
TracTrac

Participants RPC 2014

 

Bavaria 42match one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
50
Auckland
Christian Fuczik (S4o) - Ute Wagner (SCTWV) / Team Lost Boys
Matthias Rohm, Marco Bolterauer, Thomas Weber, Benjamin Huber, Alfred Moser, Roman Eichinger
51
Cape Cod
Wolfgang Lux (ÖSV) - Gerhard Reseterics (YCS) / ITSDONE
Fritz Binder-Krieglstein, Rudolf Lackner, Wolfgang Kraft (ÖSV), Peter Wöhrer, Peter Wagner (ÖSV), Tekin Sayimer (ÖSV)
52
Cape Horn
Michael Schwabl (KYC) - Norbert Jalitsch (KYC) / King Yachting Club / ondot solutions GmbH
Martin Riedl (KYC), Franz Suttner (KYC), Mathias Florian (KYC), Gerhard Rosner (KYC)
53
Cape Town
Raimund Reissner (IGS) - Wolfgang Singer (ÖSV) / Team Reissner
Christian Jenner (SCTWV), Martin Pitzl (IGS), Thomas Murlasits (ÖSV), Gerhard Rapf, Stefan Eigl (IGS)
54
Cowes
Franz Fasching (IG Segeln) - Ferdinand Brandstätter (YCBS) / Team Lissa 1866
Robert Gatter (YCA), Petra Klampfl, Herbert Rauherz, Johann Scheinast (YCBS)
59
Les Sables
Jörg Christian Seit (ÖSV) - Josef Rauchbauer
Andreas Orou, Manfred Ipsmiller, Jürgen Jakob, Gerhard Rauchbauer, Klaus Ohnesorg
60
New York
Alfred Hopfgartner (IGS/IGR) - David Kappeter (IGS/IGR) / sailingmotion
Eva Rechberg, Jörg Perchtold, Arthur Spurling, Thomas Schmidbauer, Johannes  Spurling, Hans Löbl
61
Saint Martin
Harald Offner (ASC) - Richard König (ASC) / 3Sails
Günter Heindl (ASC), Franz Zöchinger (ASC), Stefan Bauer (ASC), Rolf Bänziger, Stefan Schlewitz
66
Sydney
Michael Kern (NCA) - Dieter Kislinger
Karl Wohak, Wolfgang Höfler, Heinrich Drochter, Bernhard Karrer

Bavaria 40cs one design class


Start Nr.
Yachtname
Skipper + Co-Skipper + Team / Sponsor
20
Cuba Libre
Robert Ortner (NSA) - Bruno Mellacher (NCA)
Hermann  Schabler, Hugo Seewald (CYC), Gerald Hütter, Michael Bicha, Thomas Schenkeli , Christian Muschick
21
Long Island
Thomas Reisinger (ORCA) - Gernot Graller-Kettler (ÖSV) / Die Neuen
Mike Burgstaller (AGS), Michael Tonisch (UYCNs), Johannes Hamminger (SCA, YCA), Ernst  Hofmann (ÖSV), Christof Heinisch, Thomas Meindl (Orca)
22
Hurricane
Reinhard Laufer (NSA) - Marek Tilse (NSA) / Regattateam Graz
Bernhard Krbecek, Herbert Kotschnig (NSA), Willibald Habeler (YSW), Klaus Zeyda (NSA), Kerstin Heller, Otto Bradaczek
23
Casablanca
Günther Vielhaber (ORCA) - Jörg Beranek
Susann Voigt, Richard Bayerl, Raimund Moore, Peter  Gross, Rudi Mayerhofer, Martin Paier
24
Manhatten
Roland Graf (NSA) - Helga Rannicher (YCTM) / Die feschesten Wachauer / Weingut Stadt Krems
Sabina Panlehner, Mario  Lohr (YCTM), Ulf Elser (SCKr), Dietmar Engel (IG-Segeln), Jörg Handhofer
25
Zombie
Hans-Peter Prochazka (YCA) - Michael Haberl (YCA) / Pipelife
Rudolf Wallner (YCA), Hubert Haidn (YCA), Friedrich Rath (YCO), Bernd Huber, Edith Rath
26
B-52
Herbert Grabner (YCA Crew Kärnten) - Gernot Wieser (YCA Crew Kärnten) / YCA Kärnten
Mario Koller (YCA Crew Kärnten), Wilfried Ertl, Bernhard Marchsteiner (YCA), Klaus Wutte, Fritz Brodnig
27
Black Magic
Otto Sattmann (Yca crew kärnten) - Harald Pasterk (Yca crew kärnten) / Desperados / o sole mio
Günther Köfer (YCA Crew Kärnten), Franz Buchsbaum, Mario  Slabe, Wolfgang Katnig
28
Morning Glory
Robert Blecha (UYCNS) - Robert Muhr (NCA) / Installationen Blecha GmbH
Erwin Rumpf (UYCNS), Maria Kotnig (NCA), Helmut Czasny (YCBb), Ernst Arnhold (ÖSV), Gabriele Kiesselbach (ÖSV), Michael Steininger (KYC)
29
Screwdriver
Gerald Gaugusch (KYC) - Hubert Scheibelmasser (KYC) / Segelfreunde Wienerwald / KING YACHTING CLUB
Boris Kotlaba (KYC), Franz Gnant (KYC), Michael Schwager (KYC), Hans Radl (KCY), Hans Kral
30
Allegro
Helmut Ringhofer (ÖSV) - Johann Krupa (ÖSV) / www.site-bau.at / www.site-bau.at
Dietmar Elmecker, Gerald Schindler, Jure Krsanac (yc croatia), Wilfried Holzinger (YCA)
31
Capivari
Christian Pfann (S4o) - Wolfgang Stumberger (S4o) / sail4one-racing I / Meller-Textildruck
Peter Steinkogler (S4o), Martina Pfann (S4o), Berndt Schweiger (S4o), Günter Korn (S4o), Daniel Diem (S4o), Roland Schweiger (S4o)
32
Chiara
Maximilian Brückner (NCA) - Andreas Hirczy (NCA) / PRC - Palagruza Rodeo Club
Emanuel Hacker (NCA), Elisabeth Henhapl, Margit Klimann (NCA), Philipp Knoch (NCA), Eva Randa (YCW), Andreas Pomianek (YCW)
33
Jasmin
Peter Stefaner (NSA) - Michael Thomann (Forelle Steyr) / perfect living
Ludwig Distel (IG-SR), Helmut Winkelströter (IG-Segeln), Michael Mayrhofer (NSA), Stefan Öfner, Andreas Heß (IG-Segeln), Gerhard Bezak (AGS)
34
Malemok III
Bernd Nawrata (S4o) - Christian Pronay (S4o) / sail4one-racing II / Pflege-daheim.at GmbH / CP-Consult GmbH
David Höllinger (SCA), Martin Röttinger (S4o), Christoph Bugram (S4o), Johannes Blach (S4o), Clemens Seidl (S4o), Viktor Nawrata (S4o)
35
Vamos
Ronnie Zeiller (NSA) - Robert Kalasek (NSA) / Alles Yacht / Alles Yacht
Doris Steinlechner (NSA), Werner Schroeder (NSA, YCSS), Josef Schmidt (NSA), Roland Lunner (NSA, RNZYS), Klaus Selmeister (NSA), Elmar Strallhofer (NSA)
36
Viviane
Helmut Schwarz (ÖSV) - Ralf Roggenbauer (ÖSV) / Lederhosensegler
Richard Svoboda, Sascha  Haas, Joachim Braun, Gerhard Schönlein
37
Easy Eleven
Gerhard Lernpeis (CYC) - Reinhard Herzog (CYC) / Cascaruda Yachtclub
Anton Albert (CYC), Johann Mühlfellner (CYC), Gerhard Freisinger (CYC), Rosa Hofer (CYC)
38
Juditha
Martin Hartl (OSC-Grödig) - Harald Wolf (OSC-Grödig) / 2hard / HARTL METALL GmbH
39
Silver Arrow
Ernst Glanz (NSA) - Stephan Glanz (NSA) / sailing4fun
Günter Farasin (NSA), Thomas Lorenz, Claudia Niemeczek (NSA), Johannes Glanz (NSA), Gaëtan d´Harambure (NSA)