international sailing regatta
11. Round Palagruža Cannonball 7.4. – 14.4.2018
Partners 2018:
Safety Team
Yachtcharter Pitter
Yachtclub Biograd
Sea Help
Followmyroute
Mediaart Filmproduktion
TracTrac

participants RPC 2013

 

Bavaria 42 match one design

Yacht Skipper (Club) / Sponsor / Team
50
Auckland
Robert Ortner (NSA) - Bruno Mellacher (NCA) / Reval Sailingteam
Erwin Unger, Andreas Sumper, Gerald Hütter, Franz Strommer, Rajesh Grandhi, Hugo Seewald
51
Cape Code
Horst Bernhard – Karl Frankh (NSA) / (ASS Segeln)
Bernd Lankau, Michael Dörfler, Stephan Höß
52
Cape Horn
Andreas Bauer (ÖSV) / Thomas Karner (ÖSV) / sail4you
Alexander Bauer, Gottfried Grabner, Norbert Jalitsch, Martin Riedl
53
Cape Town
Raimund Reissner (IGS) - Wolfgang Singer (ÖSV)
Johannes Singer, Martin Pitzl, Thomas Murlasits, Stefan Eigl, Gabriel Harambure
54
Cowes
Michael Haberl (YCA/IGR) – Rudolf Wallner (NCA) / LTE Zugkraft
Himmelsbach Erik, Haidn Hubert (YCA), Kausal Martin (YCO), Bernd Huber, Hans Peter Prochazka (YCA), Fritz Rath (YCO)
58 Las Palmas Peter Zörner (ÖSV) - Wolfgang Wagnes / Lukendicht
Horst Fickel, Thomas Jölly, Johann Payer, Klaus Suschnigg, Josef Koller, Christian Luttenberger
59
Les Sables
Michael Kern (Orca) - Dieter Kislinger
Wohak Karl, Suekar Peter, Kern Adolf
60
New York
Nik Königshofer sen. (NCA) - Nik Königshofer jun. (NCA) / Team MARMIND
Claudio Kotnig (NCA), Jakob Batek, Robert Fath, Gregor Thurner, Thomas Strommer, Valentin Leeb
63
San Diego
Karl-Heinz Boehm (SCHo) – Volker Strehlow (SCHo) / Team Albatros-Yachting
Oliver Schäge, Hans-Jürgen Böhm, Eric Schneppendahl, Christian Lürzer
64
Solent
Jörg Christian Seit (ÖSV) – Josef Rauchbauer (NSA)
Gerhard Rauchbauer, Klaus Ohnesorg, Bernhard Karner, Manfred Ipsmiller
66
Sidney
Christian Fuczik (IGS) – Ute Wagner (SCTWV) / Lost Boys
Marco Bolterauer, Thomas Weber, Matthias Rohm, Ralph Fibinger, Roman Eichinger, Florian Bäcker

Bavaria 40s

Yacht Skipper (Club) / Sponsor / Team
20
Cuba Libre
Roland Graf (NSA) – Markus Bamberger (IGS) / "Die feschesten Wachauer"
Weingut Stadt Krems

Sabina Panlehner, Helga Rannicher, Ulf Elser, Valentin Elser, Jörg Handhofer
21
Long Island
Michael Dutzler (IGS) - Hermann Starlinger/ Austrian Offshore Chaoten
Stefan Öfner, Felix Dutzler, Hannes Hofer
22
Hurricane
Gerhard Lernpeis (CYC) - Reinhard Herzog (CYC) / Cascaruda Yachtclub
Anton Albert (CYC), Johann Mühlfellner (CYC), Gerhard Freisinger (CYC), Rosa Hofer
23
Casablanca
Reinhard Laufer (SYCS) – Klaus Zeyda (NSA) / Regattateam Graz
Konstantin Zeyda, Otto Bradaczek, Kerstin Heller, Micha Zankl, Josef Reichsöllner, Bernhard Krbecek
24
Manhatten
Miša Strobl (NCA) - Gerhard Tüchler (NCA) / ReefRaffRacing
Christoph Moser (Forelle Steyr), Engelbert Prutsch (NCA), Hans Peter Nauschnegg (NCA), Mario Reiterer (ÖSV), Markus Gaugeler (NCA)
25
Zombie
Martin Hartl (SCS) - Harald Wolf (OSC-Gröding)/ Sailingteamaustria powered by HARTL METALL
Harald Hölzl, Thomas Tscheppen, Christoph Schasching, Michael Ahlborn, Johannes Prack, Stephan Koller
26
B-52
Bernhard Bader (ÖSV) - Helmut Ringhofer (ÖSV) / Site-Bau
Hans Krupa (ÖSV), Jure Krsanak, Kurt Waldherr, Gerald Schindler, Wilfried Holzinger
27
Black Magic
Markus Auinger (SSCS) – Gregor Winkler (IGS) / Schmachtl
Christian Höfler, Herwig Ranger, Hubert Gerstmayer, Michael Gerstmayer, Friedrich Kirchhofer
28
Morning Glory
Hubert Pimingstorfer (YCA/IGR) - Franz Fasching (IGS) / Team Lissa1866
Ferdinand Brandstätter, Petra Klampfl, Robert Gatter, Herbert Rauherz, Martin Balaz
29
Srewdriver
Helmut Schmallegger (CYC)– Ernst Gruber (CYC) / LOS WALDSCHACHOS
Christian Viertl, Kanitsch Gerald, Mussbacher Michael, Purgstaller Reinhard, Raninger Dieter, Uhl Johannes
30
Allegro
Ernst Glanz (NSA) – Stephan Glanz (NSA) / sailing4fun.at
Günter Farasin, Claudia Niemeczek, Johannes Glanz, Lukas Grill, Mathias Müllner, Geatan de la Poeze d`Harambure
31
Capivari
Philipp Knoch (NCA) - Maximilian Brückner (NCA) / Wasserläufer
Thomas Strigl (NCA), Ralf Wießpeiner (NCA), Emanuel Hacker(NCA), Gregg Stevens (NSA), Eva Randa (ÖSV), Andreas Pomianek (YCW)
32
Chiara
Tamas Kovacs (THE) – Szabolcs Detre (KMP SE)/ Tutuola Sailing Team
Andras Takacs, Serény Géza, Kuzma József, Koncz Róbert, Zoltan Paksy, Ádám Mohácsik
33
Jasmin
Ronnie Zeiller (NSA) - Markus Hoftstätter (NSA) / Alles Yacht
Robert Kalasek (NSA), Philip Süß (NSA), Martin Seyr (NSA), Josef Schmidt (NSA), Doris Steinlechner (NSA), Jürgen Preusser (NSA)
34
Malemok III
Christian Pfann (IGS) - Stumberger Wolfgang (ÖSV) / sail4one-racing
David Höllinger, Schweiger Berndt, Korn Günter, Nawrata Bernd, Seidl Clemens, Pronay Christian
35
Vamos
Stephan Kickinger (ÖSV) - Werner Kainacher (ASKÖ) / Team Barracuda Sailing
Georg Lohr, Michael Hajek, Johann Rexeis, Gabriele Gornik, Bernhard Weigl, Heinz Knie
36
Viviane
Hans Peter Rothauer (IGS) - Friedrich Bauer (IGS) / ILN – International Logistic Network
Hiermayer Wolfgang, Mairinger Joachim, Samhaber Helmut, Schicker Gerhard, Ries Max
37
Easy Eleven
Peter Stefaner (NSA) - Michael Thomann (Forelle Steyr) / perfect living
Ludwig Distel, Jochen Magosch, Myriam Faller, Stefan Jessenig, Erich Nowak, Andreas Heß
38
Juditha
Günther Vielhaber (Orca) – Richard Mangl (Orca)
Wentseis Franz, Bayerl Richard, Beranek Jörg, Voigt Susann, Stummer Axel, Moore Raimund
39
Silver Arrow
Wolfgang Lux (ÖSV) – Gerhard Reseterics (SU-YCS) / KeKelit, Kosti -Wärme Wasser Wellness
Florian Raudaschl (UYCW), Simona Höllermann, Susi Blecha (UYCNS), Robert Blecha (UYCNS), Gebhard Wallinger (UYCAs)